Administration

Todd J. Williams / President
Mary W. Boyer / VP of Human Resources
Scott Cawood / Sr. VP for Student Affairs and Administration
Paul T. Neal / Sr. VP for Marketing and Enrollment
Russell T. Nixon / Sr. VP for University Advancement
Brian G. Toews / Sr. Vice President and Provost

Office of the Provost

Timothy K. Hui / Dean of Educational Resources
Sali Kaceli / Director, Educational Technology and Distance Learning
John R. Master / Professor Emeritus
M. Jean Minto / Vice Provost for Assessment and Accreditation

School of Business

Evan Curry / Dean
Gail Z. Benchener
Cindy Bergvall
Zachary Bingaman
Michael Butrica
Phil Feather
Mark Forshaw
Mark Gaspar
Jeffrey Hass
Stephen J. Hauser / Director, Outdoor Action First Year Program
Yunn Kang / Chair, Graduate Programs
Robert Kramer
William M. Langford
Samuel Lufi
David Marks
John Mesher
David Morra
Paul Neal
Kelly Peiffer
Lindsey Reilly
Michael Sabal
Wayne Shaw
Frank Viola
Wesley E. Wada

School of Divinity

Jonathan L. Master / Dean; Chair, Graduate Programs
G. Thompson Allen
Jared R. Bryant / Director, Degree Completion
Lynn-Marie Cacoilo
Donald A. Cheyney
Robert Collins
David Crosscombe / Director, Urban Ministry First Year Program
James E. Dolezal
Cameron Garven
Edgar B. Hardesty Director, Israel & Archeology First Year Program
Anthony Hurst
Mark Jalovick
Robert Kramer
William L. Krewson
Brian P. Luther
Matthew M. McAlack / Director, Youth and Family Ministry Program
Kevin W. McFadden
Brian Murawski
John (Jack) O’Brien
Brian Onken
Keith W. Plummer
Gary E. Schnittjer
Brian G. Toews / Sr. Vice President and Provost
Gabriel Wang-Herrera
Daniel Young
Richard D. Emmons / Professor Emeritus
Julius C. Bosco / Professor Emeritus
G. Robert Kilgore / Professor Emeritus

School of Education

Joseph W. Beeson / Interim Dean; Program Advisor, Secondary Education
Dianne K. Alexander / Program Advisor, Early Childhood & Elementary Education (PK-4)
Sheryl A. Vasso / Program Advisor, MS in Education
Walter Chung / Interim ABA Coordinator
Stephanie F. Chung / Chair, Special Education Department
Gregory J. Fanus / Program Advisor, Health & Physical Education; Associate Director of Athletics
Rebecca Cella / Director of Student Teaching and Field Placement
Barbara Cooper
Diane K. Kloth
Pat Cook / Program Advisor, MS in Educational Leadership and Administration
Jill Barnes
Rebecca Benjamin
Kim Bennett
Ruth Borrmann
Paula Gossard
Judy E. Severns
Jason VanBilliard
Lydia Zuidema
Martha MacCullough / Distinguished Professor Emeritus

School of Liberal Arts & Sciences

Brenda Mellon Ebersole / Dean
Elise An
Charles Arnold
Victoria Aquilone
Joseph W. Beeson
Jeffrey S. Black / Counseling and Psychology Department
Juliet J. Campbell-Farrell
Teri Catanio / Director, Career Center
Rebecca Cella
Susan K. Childers
Janice Cho
William W. Clark
Timothy Clydesdale
David Crosscombe
James E. Dolezal
Amy Dunlap
Erin Ensinger
Sarah Ensslen / Director, Third Year Counseling Internship Program
Gregory J. Fanus
Andrea N. Fiori / Director, Arts & Culture First Year Program
Amy Kathryn Fitzsimmons
Jesse Fleming
Charlotte Gleason
Evelia Guzman
Edgar B. Hardesty
Stephen J. Hauser
Gavin Hobbs
Walter Howard
Mark Jalovick
Gregory Jensen
Ashlyn Jones / Coordinator of Counseling Services in Oasis Counseling Center

Kaley Keener
Ruth Kuchinsky-Smith
Robert LaRocca
Christopher Lloyd
Jonathan L. Master
Matthew M. McAlack
James C. Meyer
Matthew Miller
M. Jean Minto / Vice Provost for Assessment and Accreditation
Nikema Missouri
Jeffrey Monk
Christopher J. Palladino / Chair, History Department
Brandon Petcaugh
Roger B. Petersen
Mary Ralph
D. Anthony Schmidt
Gary E. Schnittjer
Greg Shaller
Andrea Stange
Matthew Stemler
Brian G. Toews / Sr. Vice President and Provost
Jason VanBilliard
David Wiedis
Todd J. Williams / President
Robert E. Wenger / Professor Emeritus
W. Barry Yoder / Professor Emeritus

School of Music

Benjamin Harding / Associate Professor; Dean
Rebecca Benjamin
Kenneth Borrmann / Chair, Keyboard Studies
John Bullard
Graeme Burgon
Ryan Carson
Margaret A. Claudin
Roger Cocking
Steven Condy / Artistic Director, Opera Workshop
Cheryl Cunningham
Ruth Naomi Floyd / Director of Jazz Studies
John Frazier
David Kramer
Rachel Ku
Gail Lee
Lori Marino
Robin L. Massie / Director of Opera Theatre
Steven McCollum
Stephen Michaud
Hilary Orlando
William Priebe
Natalie Rudoi
Suzanne Schmidt
David M. Shockey
Joshua Stamper
Marshall Taylor
Ron Thomas
Scott Watson
Virginia Whitney
Debbie Lynn Wolf / Chair, Music Education
Heidi Wolfskill

School of Social Work

Lloyd P. Gestoso / Dean
Juliet J. Campbell-Farrell
Sharyvette Mattos
Allison Thompson
Janet T. Tyler

First Year Programs

David Crosscombe /  Director, Urban Ministry First Year Program
Andrea N. Fiori / Director, Arts & Culture First Year Program
Edgar B. Hardesty / Director, Israel & Archaeology First Year Program
Stephen J. Hauser / Director, Outdoor Action First Year Program

Alphabetical Listing

Alexander, Dianne K.
Allen, G. Thompson
Arnold, Charles
An, Elise
Aquilone, Victoria
Barnes
, Jill
Beeson
, Joseph W.

Benchener, Gail Z.
Benjamin, Rebecca
Bennett
, Kim
Bergvall
, Cindy
Bingaman, Zachary
Black, Jeffrey S.
Borrmann, Kenneth
Bosco, Julius C.
Bryant, Jared R.
Bullard, John
Burgon
, Graeme
Butrica
, Michael
Cacoilo, Lynn-Marie
Campbell-Farrell, Juliet J.
Carson, Ryan
Catanio, Teri
Cella, Rebecca
Cheyney, Donald A.
Childers, Susan K.
Cho, Janice
Chung
, Stephanie F.
Chung, Walter
Clark
, William W.
Claudin, Margaret A.
Clydesdale, Timothy
Cocking
, Roger
Collins, Robert
Condy
, Steven
Cook, Pat
Cooper, Barbara
Crosscombe, David
Cunningham, Cheryl
Curry, Evan
Dolezal, James E.
Dunlap, Amy
Ebersole, Brenda Mellon
Emmons, Richard D.
Ensinger, Erin
Ensslen
, Sarah

Fanus, Gregory J.
Feather, Phil
Fiori, Andrea N.
Fitzsimmons, Amy Kathryn
Fleming, Jesse
Floyd
, Ruth Naomi
Forshaw, Mark
Frazier
, John
Garven, Cameron
Gaspar
, Mark

Gestoso, Lloyd P.
Gleason
, Charlotte
Gossard, Paula
Guzman, Evelia
Hass, Jeffrey
Hardesty, Edgar B.
Harding, Benjamin
Hauser, Stephen J.
Hobbs, Gavin
Howard, Walter
Hurst, Anthony
Jalovick
, Mark A.
Jensen, Gregory
Jones, Ashlyn
Kang, Yunn
Keener, Kaley
Kilgore,
Robert G.
Kloth, Diane K.
Kramer
, Robert
Krewson, William L.
Ku, Rachel
Kuchinsky-Smith, Ruth
Langford, William M.
LaRocca, Robert
Leary
, James Scott
Lee
, Gail
Lloyd, Christopher
Lufi, Samuel
Luther, Brian P.
MacCullough, Deborah L.
MacCullough, Martha
Marino, Lori
Marks, David
Massie, Robin L.
Master, John R.
Master, Jonathan L.
Mattos, Sharyvette
McAlack
, Matthew M.
McCollum, Steven
McFadden
, Kevin W.

Mesher, John
Meyer, James C.
Michaud, Stephen
Miller, Matthew
Minto
, M. Jean
Missouri, Nikema
Monk, Jeffrey
Morra
, David

Murawski, Brian
Neal
, Paul T.
O’Brien, John (Jack)
Onken, Brian
Orlando, Hilary
Palladino, Christopher J.
Peiffer, Kelly
Petcaugh, Brandon
Petersen
, Roger B.
Plummer, Keith W.
Ralph, Mary
Reilly
, Lindsey
Ressler, Lawrence
Rivera, Ann C.
Rudoi, Natalie
Sabal, Michael
Schmidt
, D. Anthony
Schmidt
, Suzanne M.
Schnittjer, Gary E.
Severns, Judy E.
Shaller, Greg
Sharyvette, Mattos
Shaw, Wayne
Shockey, David M.
Stamper, Joshua
Stange
, Andrea

Stemler, Matthew
Taylor
, Marshall

Thomas, Ron
Thompson, Allison
Toews
, Brian G.
Treadwell, Keith
Tyler
, Janet T.

Vasso, Sheryl A.
VanBilliard, Jason
Viola, Frank
Watson
, Scott
Wada, Wesley E.
Wang-Herrera, Gabriel
Wenger, Robert E.
Whitney, Virginia
Wiedis, David
Williams, Todd J.
Wolf
, Debbie Lynn

Wolfskill, Heidi
Yoder, W. Barry
Young, Daniel
Zuidema, Lydia

Start typing and press Enter to search

Share This